Deprem bölgesine yardım seferberliği

Türkiye, dün sabah saatlerinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ilk şokunu atlamaya çalışırken Çerkes sivil toplum örgütleri de deprem bölgesinde olumsuz etkilenen soydaşlarımıza yardım ulaştırmak için büyük çaba sarf ediyor.

Türkiye’deki Çerkes derneklerinden yardım seferberliği

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren Çerkes sivil toplum örgütleri yardım kampanyaları düzenliyor.

Kafkas Dernekleri Federasyonu ( KAFFED ) yaptığı son açıklamada derneklerde toplanan yardım malzemeleri bölgeye ulaştırılmaya başlandığı ve bölgeye ulaşan/ulaşacak yardım malzemelerinin depolama, tasnif ve dağıtımı için Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi merkezli organizasyon yapıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamada deprem bölgesinden tahliye ihtiyacı olanlar için Kayseri Kafkas Derneği ve Ankara Çerkes dernekleri koordinasyonu ile ulaşım ve konaklama çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu (ÇERKESFED) yaptığı açıklamada ” Federasyonumuz öncülüğünde İstanbul’da her türlü yardımın iletilebileceği irtibat adresleri oluşturulmuş olup, bu irtibat noktalarında toplanan tüm yardımlar Tuzla’da bulunan ana depomuzda toplanacak ve en kısa zamanda bizzat Federasyon yetkililerimiz tarafından bölgeye götürülerek ihtiyaç sahibi soydaşlarımıza ulaştırılacaktır. İstanbul dışındaki derneklerimizde de kriz masaları kurulmuş olup aynı şekilde hareket edeceklerdir. ” denildi.

Suriye Adıge Xase başkanından deprem açıklaması

Depremin yıkıcı etkisi Suriye’nin başta Halep, İdlip ve Latakya şehirlerinde görüldü. Suriye Adıge Xase başkanı Şora Ğasan’ın bildirdiğine göre Halep’in yakınlarında Çerkes köyleri bulunuyor, kent merkezinde de Çerkesler yaşıyor. Ğasan’a göre depremde şuana kadar Çerkesler arasında can kaybı yaşanmadı.

Diğer ülkelerde yaşayan Çerkeslerden yardım eli

Vatanda yaşayan Çerkes aktivistler Türkiye’de yaşanan depremde zarar gören soydaşları için nakdi yardım kampanyası başlattılar.

Almanya’daki Çerkes dernekleri de nakdi yardım kampanyası başlattıklarını duyurdular. Köln Çerkes derneği yaptığı açıklamada ” Evlerin, yolların ve altyapının zarar görmesi neticesinde insani bir kriz yaşanıyor. Sahadaki durum kritik ve desteğimize acil ihtiyaç var.” denildi.

Kanada’da bulunan Circassian Repatriation Organization ve ABD’de bulunan Circassian Benevolent Association sivil toplum örgütleri, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremde etkilenen Çerkesler için yardım kampanyası düzenlediklerini duyurdular.

Ürdün Çerkes Hayır Derneği yaptığı açıklamada, ”Çerkes Yardım Derneği, deprem felaketinden etkilenen bölgelerdeki halkımızın durumunu kararlılıkla, etkilenen bölgelerdeki Çerkes kurum ve dernekleriyle doğrudan temas yoluyla takip ediyoruz” denildi. Tüm bağışların resmi kanallar aracılığıyla ve Ürdün’deki tüm Çerkes kurumlarıyla koordineli bir şekilde yürütülerek bölgeye ulaştırılacağı belirtildi.

İsrail’de bulunan Çerkes köyü Kfar-Kama belediye başkanı Zakaria Napso yaptığı açıklamada baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletirken, Türkiye’deki Çerkes sivil toplum örgütleri ile sıkı bir diyalog içerisinde olduklarını ifade etti.

Dünya Çerkes Birliğinden yardım sözü

Dünya Çerkes Birliği başkanı Hauti Sohroko yaptığı açıklamada Türkiye’de yaşanan deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diledi. Sohroko, depremzedelere yardım amacıyla fon oluşturulması için özel bir komisyonun çalışmalara başladığını duyurdu.

Kumpıl Murat’tan taziye mesajı

Adıge Cumhuriyeti başkanı Kumpıl Murat yaptığı açıklamada ”Hem Türkiye’de hem de Suriye’de çok sayıda Adıge diasporasının temsilcisi yurttaşımız var. Depremde zarar görenler hakkında endişe verici haberler alıyoruz. Maalesef yaşamını yitirenler de var.

Cumhuriyetimizin çok uluslu halkı adına, yaşamını yitirenlerin ailelerine en içten ve derin taziyelerimi sunuyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. ” dedi.

Kazbek Kokov’dan taziye mesajı

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti başkanı Kazbek Kokov yaptığı açıklamada ”Korkunç bir doğal afet Türkiye ve Suriye’de binlerce can aldı. Depremden binlerce kişi etkilendi. Çok uluslu Kabardey-Balkarya halkı adına, depremzedelerin ailelerine ve yakınlarına en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Yaralılara güç ve acil şifalar diliyorum.” dedi.

Raşid Temrezov’dan taziye mesajı

Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti başkanı Raşid Temrezov yaptığı açıklamada ” Korkunç bir trajedi dünyayı sarstı. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem sonucunda binlerce kişi yaşamını yitirdi ve iki ülkedeki yerleşim yerlerinde altyapı zarar gördü. Çok uluslu Karaçay-Çerkesya halkı adına ve kendi adıma, depremzedelerin ailelerine ve yakınlarına içten ve derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyorum ” dedi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img