“Çerkesler Kaybettiği Akrabalarını Buluyor” Rustam Barcho

Adigey’de “Beni bekle” «Жди меня» projesiyle soybilimci-araştırmacı Rustam Barcho, dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce insanın akrabalarını bulmasına ve ailelerinin geçmişini öğrenmesine nasıl yardımcı oluyor?

Soybilimci-araştırmacı Rustam Barcho’ya sadece Adıgey ve Rusya’dan değil, Türkiye, Ürdün ve Suriye’den de yüzlerce kişi başvuruyor.

İnsanların açıklığa kavuşturulmasını istedikleri kesinlikle benzersiz hayat hikayeleri de var.

Rustam, en karmaşık ve kafa karıştırıcı vakaları araştırıyor, insanların köklerini bulmalarına, akrabalarını bulmalarına, soy ağacı yapmalarına yardımcı oluyor.

Rustam Barcho “Sovetskaya Adygeya “ya şecere, aile tarihi ve yeni başarılı araştırmaların yanı sıra “Bekle Beni” programına dair hikayeler anlattı.

ÇOCUKLUK HOBİSİ

– Soybilimle çok erken yaşlarda ilgilenmeye başladım. Doğal olarak, bir bilim olarak değil, sadece çocukça bir merak. Kız kardeşim ve ben büyükbabama bildiği en uzak atamızın adını sorduk,” diye hatırlıyor Rustam.

– Eski bir Adige ismi söyledi ve ben de anne babasının ve kardeşlerinin kim olduğunu merak ettim. Ama bazı sorular vardı kibüyükbabam cevapları bilmiyordu.

Aile toplantılarından birinde Rüstem, ataları hakkında daha fazla bilgi edinmek için büyükbabasının erkek ve kız kardeşleriyle konuştu, konuştuğu kişiler genellikle oldukça yaşlıydı.

Büyükbabanın kız kardeşi Sofiyet, büyükannesinden öğrendiği bazı ilginç hikayeler anlattı.

Bunun üzerine erkek kardeşi şöyle dedi: “Rustam, şimdi öğrendiğin her şeyi yaz!”

Böylece soy ağacını derlemeye başlamış ve uzun zaman önce gerçekleşen bu aile toplantısını araştırma faaliyetlerinin başlangıcı olarak görüyor.

Rustam yıllar içinde 200’den fazla ailenin köklerini bulmasına ve akrabalarıyla yeniden bir araya gelmesine yardımcı oldu.

– Babamın soyu olan Barcho ve annemin soyu olan Layuk ile başladım. Soyadımın tarihini inceledim. Geçen yıl soy ağacımda 1600 kişi vardı, şimdi aynı soyadından 2000’den fazla akraba var. Çok eskilerde 3 bin kişi var ama tek bir kan bağı olan akraba yok. Ailem bu açıdan benzersiz ve bu yalın bir sonuç değil, DNA testleriyle doğrulandı. Ve çok ilginç sonuçlar var, ailenin yaklaşık 300 yıl önce gittiği ortak bir ata Shaokar Barcho bulduk, diye paylaşıyor Rustam.

– DNA testlerinin yardımıyla Adıgey’den Barço ailesi ile Kabardey-Balkar’dan Bitsuev ailesinin 600 ila 900 yıl önce yaşamış ortak bir ataya sahip olduğunu tespit etmeyi başardık….

Bilgi arayışı ve arşivlerde çalışma Rustam’ı tamamen ele geçirdi.

Genç adam aynı zamanda ataları hakkında bilgi edinmek isteyen insanlara nasıl yardımcı olabileceğini düşündü.

Rustam’ın “Çerkes Şeceresi” projesi 2021’den beri devam ediyor.

Başlangıçta, genç adam internette bilgi yayınladı ve burada dileyenler için soy ağaçlarını derlemeye hazır olduğunu söyledi.

Bugüne kadar tamamlanmış çok sayıda arama var, neredeyse 200 aile buluşması gerçekleşti.

Projenin benzersizliği, Rustam’ın özellikle Çerkes şeceresi üzerinde çalışıyor olmasında yatıyor.

İlk ilgilenenler ailelerinin geçmişiyle ilgilenen kendi arkadaşları olmuş.

– Bir gün Ürdün’den bir adam bana ulaştı, adı Hamza Narmouk Harahu. Benden ataları hakkında bilgi bulmamı istedi. Adigey’de bir özelliğimiz var, bazı soyadları belirli köylere ait. Harahu’nun Şinchiy veya Kozet köylerinde aranması gerektiğini fark ettim. Ve onun ataları gerçekten de Şenciy köyünde yaşamışlardı. Köyün 1872 yılına ait aile listesinde ihtiyacı olan tüm bilgileri buldum” diyor Rustam.

Bir araştırmacının, çoğu zaman çeşitli arşivlerden ve ev defterlerinden parça parça topladığı bilgileri bir araya getirerek oluşturduğu soy ağacı, sonunda kapaklı bir albüme dönüştü.

Ve Rustam sayesinde tarihlerini bulan birçok aile için artık bir miras haline geldi.

AİLE SIRLARININ AÇIĞA ÇIKARILMASI

– Bir soy ağacını inceleyerek sadece birçok ilginç şey öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda bazı aile sırlarını da ortaya çıkarabilirsiniz.Böylece, Barcho ailesinin tarihi çok ilginç bir gerçek ve yeni insanlarla yenilendi.2018 yılında, henüz yeni başlamışken, bir duyuru ile karşılaştım: “Ben, Tatiana Olegovna Malakhova, baba tarafından büyükbabamı arıyorum. Babam Krasnodar şehrinde doğdu, babasının gerçek soyadı Barcho veya Barcha idi. Ataları Kafkas milliyetine mensupmuş. Büyükannem Popova Klavdia Gavrilovna oğlunun doğumundan sonra Herson şehrine gitmiş, ikinci kez evlenmiş ve oğluna ikinci kocasının soyadını vermiş. Oğlu Oleg’i Malakhova olarak yetiştirmiş ve ilk evliliği hakkında hiçbir şey söylememiştir.Vefat ettiğinde, cenazede teyzem yanıma geldi ve bana büyükbabamın farklı bir insan olduğunu söyledi”.

Rustam bununla oldukça ilgilendi. Bir akraba mı yoksa bir soyadı benzerliği mi? Tam üç yıl boyunca bu aile hakkında bilgi aradı. Ve 2021’de bir gün kendini Starobzhegokai yönetiminde tamamen farklı bir konu üzerinde buldu.

Diğer soyadlarını bulmak için ev defterlerine baktı. Ancak 1952 yılına ait hane halkı defterinde aniden bir şey dikkatini çekti. “Barço Nats Salmenovna, oğlu Barço Magamçerii Şumafoviç ve gelini Barço Klavdia Gavrilovna” şeklinde bir kayıt vardı.

– Bulmaca bu şekilde bir araya geldi. Oleg’in kimin oğlu olduğunu anladım. Sadece belgelere göre Malakhov Oleg Egorovich’ti ama aslında Barcho Oleg Magamcherievich’ti. Tüm hayatları boyunca Kherson’da yaşamışlar. Tatiana ile VK, “Odnoklassniki” ve diğer yollardan iletişime geçmek için bir fırsat aradım. Hiçbir yerde yoktu. Telegram servislerinden biri sayesinde bir telefon numarası buldum ama yabancı bir numaraydı. Viber’a yazdım. Ona ilanını gördüğümü, benim de Barcho soyadını taşıdığımı, babasının kimin oğlu olduğunu öğrendiğimi ve diğer ayrıntıları anlattım” diye hatırlıyor.Ertesi sabah tanımadığım bir numaradan arandım, konuşma bir soruyla başladı:

– Siz Rüstem Barço musunuz?

– Evet

– Ben Tatiana Malakhova, aradığınız kişi….

Rustam şoka uğradığını söylüyor.

Onları 2018’den beri arıyordu ve bu ailenin Şubat 2023’ten beri Krasnodar’da yaşadığı ortaya çıktı.

– Tanıştık, onlara birbirimizin uzaktan akrabası olduğumuzu söyledim. Oleg’in atalarının gömülü olduğu mezarlığı ziyaret ettik” diyor Rustam.

– Adıgey’den kuzenleriyle ilk kez tanışmış. Buluşmada herkes ağlıyordu. Duygusal yoğunluk o kadar yüksekti ki kelimelerle anlatılamaz! İnanılmazdı!- 70 yıldır kökenleri hakkında hiçbir şey bilmeyen bir adam! Ve bir anda burada, Adıgey’de anavatanı olduğunu, atalarının burada olduğunu hissetti.

Ya da başka bir hikâye.

Türkiye’den Şiren (Guziek) Emrah Rusya’da yaşamaktadır. Rüstem’den ataları hakkında bilgi aramasını, akrabalarını bulmasına yardım etmesini istedi. Daha az dokunaklı olmadığı ortaya çıktı.

– Araştırmaya başladım. O atalarının başka bir köyden olduğunu düşünüyordu, ama ben Lakşukay’da onlar hakkında bilgi buldum. Türkiye’de, Adıgeler oraya taşındığında, belgeler değiştirilmiş. Onda da bu bilgi vardı. Orada atası Banahadzhi, eşi Azhan ve çocuklarının böyle bir köyden olduğu yazıyordu.Belgeleri buldum ama atalarının adı Panajes’miş. Türkiye’de bu ismi kendilerine göre değiştirmişler, Panahes, Banahadzhi olmuş. Adıgey’de akrabalar bulmayı başardım ve aile yeniden bir araya geldi” diyor Rustam.

SOYBİLİM İÇİN UMUTLAR

– Proje ivme kazanıyor. Giderek daha fazla insan atalarını bulmak istiyor. Çerkes soyağacı yapmak için sadece bu alanda bilgi sahibi olmak değil, aynı zamanda dil bilgisine de ihtiyacınız var. Çerkesce bilmeden bir araştırma yapmak çok zor olacaktır, ayrıca kültürü ve gelenekleri bilmek de önemlidir. Örneğin, eskiden insanların çift isimleri vardı. Arama yaparken bu da dikkate alınmalıdır. Çok eşlilik ve başka birçok faktör vardı, bazı bilgiler belgelere yansımış gibi görünüyor, ancak açıkça ifade edilmiyor” diyor Rustam.

Araştırmacı ayrıca, en sevdiği cumhuriyetin boylarının ve köylerinin tarihini korumanın kendisi için önemli ve ilginç olduğunu söylüyor.

Atalarının isimlerini bulmak ve onları soy ağacında işaretlemek başka bir şey, aile tarihçeleri ise bambaşka bir şey.

Arşiv belgeleriyle çalışmanın yanı sıra Rüstem, ailesinin üst düzey temsilcileriyle bir araya geliyor ve onlarla konuşuyor.

– Boylarımızın ve köylerimizin tarihi hakkında hala öğrenilebilecek bilgileri saklamak istiyorum. Ne de olsa her ailenin tarihi, ülkenin tarihi ile yakından bağlantılıdır. Eğer bir şeyi hatırlayan insanların bilgisini kaçırırsak, daha sonra kimse bize bundan bahsetmez. Herkesle röportaj yapmak, daha fazlasını öğrenmek için çok hevesliyim! diyor Rustam.

Araştırmacı, şu anda soybilim alanında bir meslek edinmenin imkansız olduğunu söylüyor.

Sertifikalı uzmanlar yok. Soybilimin ders olarak okutulduğu sadece bazı üniversiteler var.

Rustam kendisi tamamen farklı bir meslek okuyor, ancak biriktirdiği deneyim ve bilginin seçtiği yolda ona yardımcı olacağına inanıyor.

DOKUNAKLI BİR HİKAYE

– Sav soyadlı akrabalarım var. Onlardan biri olannAminat Saferbiyevna bana Tlekhuzok ailesinden atalarının, temsilcileri Rus Çarlık ordusunda görev yapan ve askeri rütbelere sahip olan Sultan ailesinde yetiştiğini söyledi” diye başlıyor Rüstem.

Kafkas Savaşı sırasında küçük bir erkek ve kız çocuğu sahilden Ekaterinodar’daki bir yetimhaneye getirilir.

Bir gün Sultan ailesinden bir adam oraya geldi. Yetimler arasında hiç Çerkes olup olmadığını sordu.

İki çocuk yanına getirilmiş ve ana dillerinde bir soru sormuş: “Siz Çerkes misiniz?”. Çocuklar başlarını salladılar.

Gözleri korkmuştu, Rusça bilmiyorlardı ve etraflarındaki herkes anlamadıkları bir dilde konuşuyordu.

Bu çocukları himayesine aldı.Oğlanın adı Haulez, kızın adı ise Pşaşemaf’tı.

Adam onları yetimler için bir yuva haline gelen Bjegokai köyüne götürdü.

Çocuklara eğitim verdi ve onları akrabaları olarak yetiştirdi.

Evlenme çağına geldiklerinde onlara bildiği her şeyi anlattı: “Siz kardeş değilsiniz, farklı ailelerden geliyorsunuz. Ben sizi elimden geldiğince iyi yetiştirdim, size bir ev vereceğim ve siz de kendi ailenizi kuracaksınız” dedi

– Sultan’ın evlat edindiği oğluna sadece bilgi, eğitim ve hayat tecrübesi aktarmakla kalmadığını, aynı zamanda ona sağlam bir soyadı da verdiğini belirtmek isterim.Dört kızları ve bir oğulları dünyaya geldi. Onlardan, Rusça’ya “savaşçı soyundan gelen, cesur savunmacı” olarak çevrilen Tlehuzok soyadına sahip güzel bir aile geldi. Haulez ve Pşashemaf’ın torunları şimdi Adıgey’in farklı köy ve kasabalarında ve ötesinde yaşıyorlar: Novobzhegokai, Takhtamukai, Natukhai, Afipsip, Pseituk, Enem, Egerukhai, Maikop, Krasnodar, Moskova ve başka yerlerde” dedi Rustam.

Ona göre, ailelerin soyadlarını değiştirdiği durumlar sıklıkla yaşanmaktadır.

Bu durum ancak farklı yıllara ait belgelerin karşılaştırılmasıyla takip edilebilir.

Ancak yine de nereye bakacağınızı ve neyi karşılaştıracağınızı bilmeniz gerekir.

Rustam Barcho bu yoğun ve titiz çalışmayı mükemmel bir şekilde başarmış. Bir kişinin köklerini araştırmak bir aydan bir yıla kadar sürüyor.

– Çerkesler, sadece erkek değil kadın soyunda da nesillerin hatırasını koruma konusunda her zaman çok saygılı olmuşlardır.

Büyük olasılıkla akraba evliliklerinin üzücü sonuçlarını biliyorlardı ve belki de bundan kaçınmak için, yedinci boya kadar olan akrabalarla evlenilmemesi gerektiğine dair yazılı olmayan yasaya uymaya çalıştılar.

“Ona göre, günümüzde soybilime olan ilgi oldukça yüksek.

Bu kısmen, insanları farklı ülkelere dağılmış halde bırakan ve köklerini bulmaya, aile geçmişini kaydetmeye ve torunlarına aktarmaya çalışan bir dizi tarihi olaydan kaynaklanıyor.

IMG 20240331 175307 531
Fotoğraf :Barcho Rustam Arşivi

Sovetskaya Adıgeya / Galina SHEVELEVA

Çeviri :ghuaze.net

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img