Çerkes Film Festivali’nde 10 Genç Sinemacı Finalde !

31 Ekim’de sekiz ülkeden genç sinemacıların en iyi on eseri “Çerkes Film Festivali” YouTube Kanalında yayınlandı. Kısa filmler Çerkeslerin tarihine ve kültürüne adanıyor. Yarışmaya katılmanın önemli bir ön koşulu, Adıge (Çerkes) dilinin kullanılmasıdır.

Yarışma, Kanada’da çalışmalarını sürdüren Geri Gönderme Vakfı’nın desteğiyle düzenleniyor. Filmler hafta boyunca izlenebilir olacak; kazananlar 6 Kasım’da açıklanacak. Festival organizatörleri Kavkaz Uzel’e ödülün iki bin ABD doları olduğunu söyledi.

Gazeteci ve jüri üyesi Svetlana Tesheva, yarışmanın ana katılımcılarının 30 yaşın altındaki gençler olduğunu söyledi. Ona göre gençlerin böyle bir festivale ilgisi Çerkes dilinin korunması açısından önemli.

Svetlana Tesheva : “Yarışmaya katılmanın ön koşulu, Çerkesçenin filmde duyulması şartı. Bu aynı zamanda, dikkatleri dilbilime, Çerkesçenin korunmasına da çekmeyi amaçlamaktadır, çünkü bu dil kaybolmaktadır.”

Jüri katılan 10 filmden birini seçecek; diğer bir kazanan da halkın oyuyla seçilecek. Suriye, Ürdün, Amerika, İsveç, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada’dan film yapımcıları katılıyor; iki katılımcı da Adıge Cumhuriyetinden.

Kaynak : kavkaz-uzel.eu

Çeviri : ghuaze.net

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img