Çeçenya Halkları Kongresi, Kadırov’dan cumhuriyet başkanı seçilmesi için aday olmasını “talep etti”

TASS’ın bildirdiğine göre, Çeçen Cumhuriyeti Halkları Dünya Kongresi’ne katılanlar, cumhuriyetin görevdeki başkanı Ramzan Kadırov’u bir sonraki bölge başkanı seçimine aday göstermeye çağıran bir kararı kabul ettiler.

Seçimler bu yıl 19 Eylül’de yapılacak.

Cumhuriyet parlamentosu başkanı Magomed Daudov, “Sevgili Ramzan Ahmatoviç size, Çeçen Cumhuriyeti’nde 19 Eylül 2021’de yapılacak cumhuriyet başkanı seçimlerine bir sonraki dönem için aday olma talebiyle size hitap ediyoruz” dedi.

Kongre üyeleri oybirliğiyle kararı destekledi.

Kongre 23 Haziran Çarşamba günü Grozni’de gerçekleşti. Katılımcılar, küresel siyasi süreçleri ve cumhuriyette yaklaşan çok seviyeli seçimleri tartıştılar. Dünyanın 23 ülkesinden delegeler, bölgenin her yerleşim bölgesi temsilcileri ve Rusya’nın diğer bölgelerinden 250 diaspora temsilcisi de dahil olmak üzere 5 binden fazla kişi katıldı.

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramzan Kadırov arasında bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu.

Ramzan Kadırov, 2007’den beri Çeçenya’yı yönetiyor. Cumhuriyet başkanlığı için son seçimler, 18 Eylül 2016’da yapıldı ve oyların% 97,56’sını kazandı.

Çeçen Cumhuriyeti Türkiye temsilcisi kongreye katıldı

Sivas Kuzey Kafkas Kültür Derneği twitter hesabından yapılan duyuruda Çeçen Cumhuriyeti Türkiye temsilcisi Ayhan Ergüven bir konuşma yaptı.

Ergüven’in konuşmasının sonunda 2004’te öldürülen İçkeriya Cumhuriyeti karşıtı Kremlin’e bağlı Çeçen Cumhuriyeti ilk lideri Ahmat Kadırov’u onurlandırmak için Çeçenya’da yaygın olarak kullanılan ‘Ahmat Sila‘ sloganı atması dikkatleri çekti.

KAFFED twitter hesabından Ayhan Ergüven’in konuşmasının beğenilmesi dikkatleri çekti.

Bilindiği üzere KAFFED ve KAFFED’e bağlı Kafkas derneklerinde Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçen Cumhuriyeti bayrağı değil İçkeriye bayrağı diğer K.Kafkas Cumhuriyeti bayraklarıyla birlikte temsil ediliyor.

Sivas Çeçen Kültür ve Dayanışma Derneği Facebook grubunda Türkiye’den Çeçenya’ya giden heyet ile ilgili fotoğraf ve videolar paylaşıldı.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img