Bzıyiko Savaşı anıtı restore edildi

Adıge Cumhuriyeti Devlet Konseyi Başkanı Vladimir Narojny, yardımcısı Eduard Tseyev ve parlamento bütçe komisyonu başkan yardımcısı Safer Şeuvjen ile birlikte “Bzıyiko Savaşı” anıtının bulunduğu alana gitti. Anıt, Krasnodar Kray bölgesel sınırları içerisinde Bzıyuk Nehri yakınlarındaki Necıd olarak adlandırılan alanda yer alıyor. Milletvekillerine alanda Tahtamukuay bölge idaresi başkanı Asker Savv da eşlik etti.

Milletvekilleri restorasyon çalışmalarının sonuçlarını incelediler. Planlandığı üzere, anıtın yeniden inşasına yönelik tüm çalışmalar sonbaharda tamamlandı. Geriye bitişik bölgede başlatılan iyileştirme çalışmalarının tamamlanması kaldı. Adıge Cumhuriyeti Devlet Konseyi – Xase milletvekilleri Safer Şeuvjen ve Asker Dzetl, restorasyon çalışmalarını bizzat denetlediler.

Bölge Parlamentosu Başkanı Vladimir Narozhny, çalışmaların sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tarihin unutulmaması ve tekrarlanmasına izin verilmemesi gereken acı sayfalarının bir hatırlatıcısı olarak anıtın korunmasının önemini hatırlattı. Vladimir Narozhny, “Gençlerin vatanseverlik, manevi ve ahlaki eğitimi, askeri-tarihi ve kültürel mirasın korunması, Kuban ve Adıgey bölge halkları arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin ve dostluğun güçlendirilmesi için gereklidir” dedi.

Milletvekilleri anıtın restorasyonunun ve bitişiğindeki bölgenin iyileştirilmesinin gerekliliğine ilişkin kararı, içinde bulunduğumuz yılın başında gerçekleşen ziyaret ve anıtın durumunun incelenmesinin ardından kabul ettiler. Bunun nedeni vatandaşların daha önceki başvurularıydı. Ayrıca anıtın kültürel miras siciline eklenmesi konusunu da görüştüler, bu da girişimcilerin talep ettiği gibi askeri tarih anıtının korunmasına kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bzıyiko Savaşı, Çerkes halkının tarihinde trajik bir sayfadır. Şapsığ köylülerinin serfliğe karşı isyanının bir sonucu olan Bzıyiko Nehri vadisindeki savaş 1796 yılında gerçekleşti.

80’li yılların başında Adigey yerlileri Ruslan Yemij, Asker Tleuj, Gissa Beretar ve diğerlerinin girişimiyle buraya bir anıt dikildi. Anıtın mimarı ise Maykop’lu heykeltıraş Anton Şikoyan’dır.

Kaynak : Adige Cumhuriyeti Devlet Konseyi-Xase gshra.ru

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img