Ben Çerkes’im ya sen ?

Rusya Federasyonun’da 1-31 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak olan nüfus sayımına ilişkin Ben Çerkes’im ya sen ? isimli video Asiyat Saitova imzasıyla yayınlandı.

Videonun amacı Rusya Federasyonu içerisindeki 6 farklı idari birimde yaşayan Çerkes toplumunun nüfus sayımlarında milliyet hanesine ‘Çerkes’ yazmalarını sağlamak.

Çerkesler! Birlikte bir gelecek istiyorsak parçalanmamalıyız!

Ben Çerkes’im projesini bu sözlerle özetleyen Asiyat Saitova, projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı :

‘Her milletin, dilini, kültürünü ve geleneklerini korumak ve daha da geliştirmek istediğinde belirli sorunlarla karşı karşıya kaldığı dönemleri vardır. Bugün Kuzey Kafkasya’nın kendine ana dilinde “Adige” diyen yerli halklarından biri, çok geç kalınmış bir sorunla karşı karşıyadır.

Bu sorunun özelliği, Rusya’nın çeşitli kurucu birimlerinde yaşayan insanların kendi ana dillerinde tek bir ad konusunda anlaşmazlığı olmaması, ancak Rusça’daki isimlendirmesinde bir sorun yaşamasıdır.

Bu, sonu ve sınırı olmayan bir dizi tarihi, siyasi, yasal ve diğer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Ancak bugün, bir sonraki Tüm Rusya nüfus sayımının eşiğinde, kendi ülkelerinde, Rusça’daki bu isim karmaşasıyla baş edemeyen insanlar, bir kez ve herkes için bu konuyu ele almaya başlamalıdır.

Bu sorun bir gecede çözülmeyecek, ancak ortak bir çözüme ulaşmak için bunu kendi aramızda ve hükümet yetkilileriyle konuşmamız gerekiyor.’ dedi.

Ğuaze olarak Rusça yayınlanan ‘Я Черкес а ты ?’ ( Ben Çerkes’im ya sen ? ) videosunu alt yazılı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Türkiye’de kavram karmaşası yaşanıyor !

K.Kafkasya’daki siyasi-tarihi ve yasal nedenlerden bağımsız olarak Türkiye’deki Çerkes toplumunda da kendini isimlendirme konusunda farklı yaklaşımlar mevcut. Çerkes kimliğini en geniş manada Kuzey Kafkas halklarını kapsayacak şekilde kullanılmasını savunan örgütlenmeler varken bunun aksine Çerkes toplumunun kendi anadilinde kendisine Adıge diyen halkı temsil ettiğini savunan örgütlenmeler de var.

Vatan’daki Çerkes aktivistler uzun süredir Çerkes isminin kendi anadilinde kendisine Adıge diyen halkı temsil ettiğini savunuyor ve bu minvalde çeşitli çalışmalar yürütüyorlar.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img