Profesör Hokonov, Nalçik Üniversitesi Bölüm Başkanlığı görevine yeniden getirildi

Mahkeme, Kabardey-Balkarya Devlet Üniversitesi’ndeki görevine son verilmesine itiraz eden Profesör Murat Hokonov’un davasını haklı buldu ve bölüm başkanlığı görevine iade edilmesine karar verdi.

Mahkeme, Hokonov’un Kabardey-Balkarya Devlet Üniversitesi’nden (KBGU) ihraç edilmesi kararını imzalayan kişinin yetkisini teyit eden belgeler talep etti.

Hokonov’un avukatı Kazbek Mambetov, yaptığı açıklamada, mahkemenin Hokonov’u görevine iade etme ve zorunlu devamsızlık süresi için maaşını ödeme kararının derhal uygulanacağını söyledi. Mambetov, “Hokonov bugün itibariyle görevine iade edildi” dedi.

Murat Hokonov, mahkemenin kararından memnun olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere profesör, Kabardey-Balkarya Devlet Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi bir arkadaşının kızının düğününe katılmak üzere Türkiye’ye yaptığı üç günlük seyahatin ardından 4 Eylül 2023 tarihinde işten çıkarılmıştı. Gezi 25 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşmiş ve Hokonov bunu önceden yönetime bildirmişti. Hokonov’un işine “devlet sırlarını ifşa ettiği gerekçesiyle” son verilmişti.

Ekim 2023’te aktivistler, Murat Hokonov’un görevden alınmasıyla ilgili olarak Kabardey-Balkarya Başkanı Kazbek Kokov’a başvurdu. 13 Aralık’ta avukat, Hokonov’un davasının devlet sırları ile ilgili değil, iş ilişkileriyle ilgili olduğunu ve davanın Kabardey-Balkarya Yüksek Mahkemesi’ne taşınması için bir neden olmadığını söyledi. Profesörün devlet sırlarına erişiminin en düşük seviyede olduğunu ve bu durumun yurtdışına seyahat etmesini engellemediğini belirtti.

4 Ocak tarihinde, profesörün davasına bakan Nalçik Şehir Mahkemesi’nin, davanın devlet sırları konusunu içermesi nedeniyle dosyayı Kabardey-Balkarya Yüksek Mahkemesi’ne aktardığı öğrenildi. Kabardey-Balkarya Yüksek Mahkemesi 22 Şubat’ta Hokonov’un davasının yargı yetkisini değiştirmeyi reddetti.

Kaynak : Кавказский узел

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version