Bir kitap, bir yazar, bir söyleşi : ‘Axomghot – Ara Devir’

Gurur… Berd’in gözlerinin derinliklerinden haykırdı kuvvetli varlığını. Şanlı bir zafer bile bu sahne kadar anlamlı olamazdı. Yolunun önünde diz çöktü eli kanlı savaşçıları. Ağır ağır yürüdü yarattığı mabede sonra. Bir elinde Axomghot’un mukaddes sancağı, diğerinde Tyekajin’in üçlü kılıcı… Ayaklarını geçirdi kimi ölü başın ağzına, kiminin burnuna bastı. Her birinden üstünde bir iz kaldı.

Sadece bedeni değil, ruhu da yükseliyordu ölülerin üstünde. Zirveye ulaştığında, garip bir heyecan dalgalandı yüreğinde. Galibiyetten daha ulvi bir tat… Başarıdan daha kuvvetli bir haz hissetti. Sancağı dikti en tepeye. Sağ eliyle sapasağlam tuttu demirinden. Sol elindeki kılıçla selam verdi onu izleyenlere. “Yesssaaaaaah!” diye kükredi tüm Yeriyaako’ya. Güneş bile korkmuştu sanki ondan. Ürkekçe saklanıyordu mor bulutların ardına, kaçar gibi batıyordu Kahir Denizin ufkundan.

WhatsApp Image 2021 05 29 at 00.51.36

H. Gunda Akay’ın Thesus Yayınevinden çıkan yeni kitabı ‘Axomghot – Ara Devir’ üzerine Ğuaze okurları için röportaj yaptık.

Ğuaze : Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Yazmaya nasıl başladınız? Bir hikâyesi var mı?

H. Gunda Akay : Kişisel menkıbemdi diyebiliriz. Çocukluğumdan beri yazıyordum. 12 yaşımda Nart dergisine yazdığım şiirleri gönderirdim. Dergiden olumlu bir geri dönüş alamamıştım ancak aynı sene bir şiir yarışmasında ödül kazanmıştım. Bir gün bir kitap yazacağımı içten içe biliyordum. Bundan o kadar emindim ki, o gün geldiğinde kullanabilmem için gözlemlerimi aforizmalar halinde yazdığım bir defterim vardı. Kitaptaki birçok aforizma da o defterdendir. Okul hayatım sona erip meslek hayatım başladığındaysa gündemim başkaydı, hayalimde sadece hastane tasarlamak vardı. Ama beş hastane projesinden sonra heyecanımı tümüyle kaybetmiştim. O dönemlerde Simyacı’yı yeniden okumamla aynı soruyu kendime yeniden sormaya başladım; “Benim kişisel menkıbem ne?” Cevap çok netti.

Ğuaze : İlk kitabınız ‘Axomghot – Ara Devir’de okuyucuyu neler bekliyor ?

H. Gunda Akay : Yüzeysel bir gözle bakarsak; tanrının beş gücünden doğan beş ırkın, tarihler boyu birbirlerine, tanrıya ve doğaya karşı verdikleri mücadeleler bekliyor okuyucuları. Ama daha derin bir gözle bakılırsa üstünlük sanrısının ve köleliğin nasıl çeşitlenebildiğini ve zaman içinde nasıl normalleşebildiğini görebilirler.

Kitapta 72 karakter var. Bunlardan 9 tanesi için “ana karakterdir.” diyebilirim. Olaylar tek düzlemde, tek karakter üzerine odaklanmıyor. Olay örgüsü birbiriyle bağlantılı halde onlarca karakterin katkısıyla, farklı perspektiflerle aktarılıyor. Bu yüzdendir ki, kitabın yazarı olmama rağmen yakınlarım sorduğunda, kitabın neyle ilgili olduğunu açıklamakta zorlanıyorum. Çünkü ne söylesem, eksik kalacaktır.

Ğuaze : Fantastik kurgu ile nasıl tanıştınız? Fantastik türünü tercih etmenizde ki sebep nedir ?

H. Gunda Akay : Elbette bu türün babası Tolkien’dir ve bana göre günümüzdeki bütün epik fantastik yazarları Tolkien ağacının dallarıdır. Hiç var olmamış bir evren yaratıyorsunuz, hiç var olmamış ülkeler, haritalar, lisanlar, ırklar, yaratıklar tasarlıyorsunuz. Hiç var olmamış bir tarih yazıyorsunuz. Bu çok heyecan vericiydi. Bir başka sebep de tercih edeceğiniz diğer bütün türleri de içine alabilmesidir. Romantizm, dram, savaş, entrika… Hepsi Axomghot – Ara Devirde de var.

WhatsApp Image 2021 05 29 at 00.51.36 1

Ğuaze : Kitapta yer alan karakterlere baktığımızda Çerkes isimleri görüyoruz. Kitabınızın adı Axomghot’da bir Çerkes erkek ismi. Karakterlerin isimlerini seçerken yaptığınız bu tercihin sebebi nedir ?

H. Gunda Akay : Babam Adige, annem ise Abhaz’dır. Ancak içinde büyüdüğüm kültürü yansıtmaktan ziyade; böylesine derin, eşsiz, büyüleyici bir tarihten faydalanmak benim için bulunmaz bir nimetti. Kurgu, özellikle önsözde de belirttiğim üzere Axomghot halkının inanışları, Çerkes’lerle bağlantılı değildir. Nart mitolojisini sosyokültürel bağlamda kitapta görebilirsiniz. İsimlerin büyük kısmı, semboller ve ataların dili de Çerkes’lerin özgün varlığından ilham alınmıştır.

Ğuaze : Önsözde Nart mitolojisinden esinlendiğinizi belirtiyorsunuz. Mitoloji dünyasının fantastik ögeleri yaratıcılığınızı besleyen temel bir unsur diyebilir miyiz ?

H. Gunda Akay : Elbette. Özellikle kitaptaki İkhgetho’ların yaratılışı, Nart mitolojisindeki Tlepş ve Sousrukho’ya göndermedir. Ek olarak dünya tarihinden, ezoterik bilgilerden ve çarpıtılmış kutsal kitaplardan da beslendim.

WhatsApp Image 2021 05 29 at 00.51.36 2

Ğuaze : Yazmak sizin için nasıl bir süreç? Nasıl bir ortamda yazarsınız? Sizi yazmaya motive eden şartlar nelerdir?

H. Gunda Akay : Kitabı 2019 yılının yaz aylarında yazmaya başladım. Kasım ayında 72 sayfam vardı. İyi hatırlıyorum çünkü ilk defa kardeşime okutmuştum. Aralık ayındaysa Çin’den covid19 haberleri almaya başladık. Virüs Türkiye’ye ulaşınca Nisan 2020’de ailecek yazlık evimize taşındık. Orada yazmak ve motive olmak daha da kolaylaştı. Doğanın içinde olmak zihnime istediğim açıklığı vermişti ve Eylül 2020’de kitabı bitirmiştim. Her zaman kolay değildi ama her zaman heyecan vericiydi.

Şunu da belirtmek isterim ki; gündemden uzak durmayı tercih etmeme rağmen covidle hayatımıza giren bazı durumların kurgumla örtüşmesinden müthiş rahatsızlık duyuyorum. Bu süreç başladığında kitaptaki aşısızlar grubu için başka isimler bulmaya çalıştım ancak etkili bir revizyon yapamayarak olduğu gibi bırakmaya karar verdim.

Ğuaze : Yazarlık kimliğinizin yanında nasıl bir okursunuz? Yazmak ve okumak arasındaki münasebet size göre nedir?

H. Gunda Akay : Artık yazmaya başlamadan önceki okur değilim. Daha eleştirel yaklaşmaya başladım okuduklarıma. Bu can sıkıcı  bir deformasyon oldu benim için.

Okumak sadece yazmak değil; üretmek ve tasarlamak üzerine yapılan her iş için olmazsa olmazdır. Çünkü üretmek için hayal gücünüzü kullanırsınız ve kitap okumak hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı geliştirecek birincil araçtır.

WhatsApp Image 2021 05 29 at 00.51.37 2

Ğuaze : Sizin için kitap yazmak mı, okumak mı daha keyifli bir süreç?

H. Gunda Akay : Oldukça farklı keyiflerdi. Okurken sizin için hazırlanmış bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Ama yazarken, o yolcuğun bütün detaylarını siz düşünüyorsunuz. Yolcunun nerede heyecanlanacağına, nerede ağlayacağına, nerede içinin sıcacık olacağına ve nerede şaşıracağına siz karar veriyorsunuz.

Ğuaze : Yakın zamanda hayata geçirmeyi düşündüğünüz bir projeniz veya yeni bir kitap çalışması var mı?

H. Gunda Akay : Axomghot – Ara Devir’e seri olarak başladım. Kaç kitaptan oluşacağını bilmiyorum ancak ikinci kitap için çalışmaya başladım. İlk kitabın sonunda sonraki kitaba bıraktığım birçok belirsizlik var.

Ğuaze : Okurlarınıza tavsiye edebileceğiniz üç kitap ismi istesek sizden…

H. Gunda Akay : Benim için çok özel bir yeri olan Osman Çelik’in “Genar”, “Savaş Nesilleri” ve “Zorunlu Göç” üçlemesini tavsiye ederim.

Ğuaze : Bizimle gerçekleştirdiğiniz bu güzel röportaj için teşekkür ederiz. Umarız gelecekte yapacağınız tüm projelerde çok daha fazla başarı elde edersiniz. Hayal gücünüzü ve fantastik kurgu sevginizi kaybetmemeniz dileğiyle…

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img